Kraków to miasto znajdujące się na południu Polski w województwie małopolskim. Pięknie usytuowane nad rzeką Wisłą. Jest jednym z najchętniej odwiedzanych polskich miast i chyba jednym z najbardziej znanych miast na Świecie. Kraków posiada bardzo długą historię. To tutaj znajdowała się niegdyś stolica Polski, to tutaj koronowani byli ważniejsi polscy władcy, to tutaj byli oni chowani. Historia Krakowa zawsze mocno splatała się z losami artystów, ludzi nauki, patriotów. Dość wspomnieć, że to właśnie w Krakowie powstał pierwszy Uniwersytet w Polsce (drugi w tej części Europy) zwany niegdyś Akademią Krakowską, a dziś znany jako Uniwersytet Jagielloński. Atrakcji turystycznych w Krakowie jest pod dostatkiem, dlatego tak chętnie przybywają tu goście z wielu zakątków Świata. I zawsze są zachwyceni. Liczne zabytki historyczne, bogata oferta kulturalna, muzea, teatry, miejsca wielokulturowe, romantyczne zaułki Starego Miasta i żydowskiego Kazimierza, a także szeroka oferta wycieczek fakultatywnych w okolice miasta decydują o atrakcyjności Krakowa jako miasta, które trzeba zobaczyć będąc w tej części Europy. Kraków jest także świetną bazą wypadową do zwiedzania innych ciekawych i ważnych miejsc w okolicach.

Jakie są największe atrakcje turystyczne Krakowa? Co koniecznie trzeba zobaczyć w królewskim mieście? A także gdzie się wybrać i co zwiedzić ruszając na jednodniowy wypad z Krakowa? Oto nasze propozycje.

Zamek Królewski i Smok Wawelski

Zamek Królewski jest jedną z najbardziej znanych budowli w Krakowie. Malownicze usytuowanie na wzgórzu Wawelskim nad lewym brzegiem Wisły nadaje mu szczególnego uroku. Wielokrotnie przebudowany i rozbudowywany, jednak jego rola była szczególnie ważna za panowania Kazimierza Wielkiego i Władysława Jagiełłę. Zwiedzanie wzgórza wymaga trochę czasu, ponieważ znajduje się tu wiele ciekawych atrakcji. Zwiedzić można komnaty zamkowe, skarbiec, zbrojownię, wspaniałe dziedzińce, solidne mury obronne. Na szczególną uwagę zasługuje katedra oraz jej krypty, w której spoczywają dziś królowie, władcy oraz biskupi polscy między innymi św. Stanisław – patron Polski. Na jednej z wież wisi słynny Dzwon Zygmunta, którego dźwięk usłyszeć można jedynie podczas najważniejszych wydarzeń i uroczystości narodowych.


Według legendy w grocie wydrążonej w wapiennym wzgórzu wawelskim mieszkał smok, który został pokonany dzięki mądrości i sprytowi pewnego młodzieńca. Dziś turyści mogą zajrzeć do smoczej jamy, a także zobaczyć pomnik smoka ziejącego ogniem. Tą atrakcję szczególnie upodobały sobie dzieci.


Krakowski Kazimierz       

Kazimierz stanowił niegdyś osobne miasto, włączone do Krakowa dopiero w XIX wieku. Stąd dostrzeżemy tu zabytkowy ratusz. Dziś krakowska dzielnica żydowska cieszy się wielką popularnością wśród turystów, a także mieszkańców Krakowa. Jest popularnym miejscem wieczornego i nocnego imprezowania. Choć nie tylko. Panuje tu niezwykła atmosfera. Historia mieszkających tu niegdyś Żydów dostrzegalna jest niemal na każdym kroku. Na każdym podwórku, w każdej restauracji, pubie czy kawiarence. Poza tym znajdują się tutaj muzea prezentujące historię krakowskich Żydów, cmentarze, synagogi i słynna ulica Szeroka, na której toczyło się gwarne życie miasta, a dziś organizowany jest słynny festiwal Kultury Żydowskiej. Warto wspomnieć, że na krakowskim Kazimierzu kręcone były sceny do filmu Stevena Spielberga pt „Lista Schindlera” (podwórko pomiędzy ulicami Meiselsa a Józefa).


Rynek i Sukiennice + sztuka polska XIX wieku

Każdy przybywający do Krakowa turysta bez wątpienia trafi na krakowski Rynek, który jest jednym z największych w Europie placów centralnych. No i oczywiście jednym z najpiękniejszych. W centralnym punkcie Rynku wznoszą się Sukiennice, a także uroczy Kościół św. Wojciecha oraz wieża nieistniejącego już ratusza. Rynek krakowski otoczony jest wieloma zabytkowymi kamienicami, a przy pomniku najważniejszego polskiego poety Adama Mickiewicza zawsze tłoczą się turyści. Liczne kawiarniane stoliki porozstawiane wokół Rynku zachęcają przechodniów zapachem kawy i płynnej czekolady. Sercem krakowskiego placu centralnego są Sukiennice, które choć wielokrotnie przebudowywane, wciąż pełnią swoją pierwotną funkcję – handlową. Dzisiaj jednak sprzedawana są tutaj na licznych kramach między innymi tradycyjne wyroby z drewna, czy bursztynu, a także pamiątki. Na pierwszym piętrze Sukiennic mieści się oddział Muzeum Narodowego w Krakowie – Galeria Polskiego Malarstwa i Rzeźby XIX wieku, w którym zobaczyć można na przykład dzieła Jana Matejki, Jacka Malczewskiego, czy Władysława Podkowińskiego.

Podziemia Rynku

Dość nową, a na pewno bardzo nowoczesną atrakcją turystyczną Krakowa jest możliwość zwiedzania podziemi krakowskiego rynku. W sposób niezwykle ciekawy, często oparty na multimedialnych technologiach, przedstawiona została tu historia najważniejszego krakowskiego placu. Można poznać tu dzieje miasta, o którego rozkwicie zadecydował właśnie dobrze rozwinięty handel. Rynek został przecież wytyczony na przecięciu ważnych handlowych traktów. Przebiegała tędy także Droga Królewska biegnąca na Zamek Królewski na Wawelu. Znajduje się tu także specjalna ekspozycja dla dzieci. Mogą poznać tu one ciekawe legendy związane z Krakowem. Nikt nie będzie się tu nudził. To jest pewne.

Kościół Mariacki

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny jest bez wątpienia jednym z symboli Krakowa. I to chyba tym najbardziej znanym. Kościół Mariacki wznosi się tuż przy rynku, w jego północno-wschodniej części na Placu Mariackim. Z wyższej wieży średniowiecznego Kościoła Mariackiego co godzinę rozbrzmiewa melodia hejnału, która grana jest na trąbce na cztery strony świata. Piękne wnętrze kościoła zachwyca każdego, kto do niego wejdzie. Gwieździste sklepienie, zdobienia wykonane przez Jana Matejkę, czy witraże kolejnego słynnego polskiego artysty – Stanisława Wyspiańskiego, a także najwspanialszy zabytek kościoła – Ołtarz Wielki dzieło Wita Stwosza to tylko niektóre skarby ukryte we wnętrzu świątyni.


Tramwaj wodny i  rejs do Tyńca


Świetną okazją żeby podziwiać Kraków z perspektywy wody jest rejs rzeką Wisłą na przykład do opactwa w Tyńcu. Do Tyńca dostać się można na przykład Krakowskim Tramwajem Wodnym albo też wraz z lokalną wycieczką statkiem, podczas której przewodnik przybliży wszystkie mijane po drodze obiekty. To co najbardziej zachwyca podczas wycieczki do Opactwa Benedyktyńskiego w Tyńcu, to bez wątpienia malownicze usytuowanie kompleksu klasztornego na skarpie wiszącej nad Wisłą. Szczególnie pięknie prezentuje się o zachodzie słońca. Na miejscu oprócz tego, że można zwiedzić z przewodnikiem budynki klasztorne i muzeum a także wstąpić do Kościoła św. Piotra i Pawła, warto też zatrzymać się na chwilę w kawiarni lub też kupić jakiś tradycyjny benedyktyński wyrób w klimatycznym sklepiku. Pamiętając, że klasztor ten jest najstarszym tego typu obiektem w Polsce. 

Wieliczka i Muzeum Żup Krakowskich z Krakowa

Jedną z najchętniej wybieranych wycieczek fakultatywnych z Krakowa jest jednodniowa wycieczka do oddalonej około 18 km od Krakowa Wieliczki wraz ze zwiedzaniem kopalni soli oraz podziemnego Muzeum Żup Krakowskich. Wieliczka słynie z wpisanej na listę UNESCO Kopalni Soli Wieliczka. Jest to jedna z najstarszych kopalni w Europie, która dziś cieszy się wielką popularnością wśród turystów z różnych stron Świata. Nic w tym dziwnego, skoro możemy poczuć się tam zupełnie tak jakbyśmy przenieśli się do innego świata. Wspaniałe solne groty, komory, w tym najpopularniejszą kaplicę św. Kingi, liczne korytarze, podziemne jeziorka wykonane z soli rzeźby i posągi robią naprawdę ogromne wrażenie. Oprowadzający po kopalni przewodnik opowie historię tego miejsca, przybliży legendy i liczne ciekawostki. 

Zakopane i Tatry z Krakowa

Bedąc w Krakowie warto poświęcić jeden dzień na kolejna wycieczkę fakultatywną, tym razem do miasta, które zwane jest zimową stolicą Polski czyli do Zakopanego. Choć Zakopane rzeczywiście kojarzy się z zimą i zimowymi sportami, to jednak warto przyjechać tu o każdej porze roku, także latem. Zakopane jest przede wszystkim przepięknie położone, w otoczeniu najwyższych polskich gór – Tatr. Jest to więc świetny punkt wypadowy na górskie wycieczki. Poza tym koniecznie trzeba przejść się najpopularniejszą zakopiańską ulicą – Krupówki, a także wjechać kolejką linowo-szynową na Gubałówkę albo wejść na Giewont, który przypomina śpiącego rycerza i skosztować podhalańskiego przysmaku – sera oscypek. Zainteresowani architekturą powinni zwrócić uwagę na wille wybudowane w stylu zakopiańskim i zabytkowy kościółek w centrum tuż obok ważnego Cmentarza Zasłużonych na Pęksowym Brzysku

Spływ Dunajcem z Krakowa

Kolejną atrakcją turystyczną dla osób, które przyjechały do Krakowa jest unikatowy spływ flisacką tratwą po rzece Dunajec w Pieninach. Pieniński Park Narodowy chroni jeden z piękniejszych polskich krajobrazów. Rzeka meandruje wśród malowniczych, przybierających różne kształty formacji skalnych. Kapryśna rzeka wije się tu niczym wąż, zakręca, rozszerza i zwęża, tworząc krajobrazy jak z bajki. Wiosną i latem tradycyjne drewniane tratwy flisackie z rozbawionymi turystami sunącymi po rzece są widokiem bardzo powszechnym. W zamierzchłych czasach tratwy te służyły lokalsom do spławu drewna i innych towarów, najczęściej transportowanych w te rejony z Węgier, by potem dalej rzekami trafić, na przykład nad Bałtyk.

KL Auschwitz z Krakowa


To wycieczka fakultatywna dla osób o mocnych nerwach, a także tych którzy zainteresowani są historią. Bez wątpienia jest to wycieczka trudna, do której należy przygotować się psychicznie przed wyjazdem, mając świadomość, że obóz ten stał się symbolem holocaustu. Teren nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau wpisany został na listę UNESCO i jest niezwykle ważną pamiątką po wojennym okrucieństwie, wielką przestrogą dla potomnych, a także swoistym hołdem dla tych wszystkich, którzy oddali tu swoje życie. 


Oprócz tego, że Kraków jest miastem kultury i nauki, a także bardzo ważnym z punktu widzenia historii oraz wartościowych zabytków polskim miastem, to jest też miastem studentów. A skoro studenci to też bogata oferta imprez i przeróżnych festiwali, koncertów, wydarzeń związanych z wszystkimi dziedzinami sztuki i kultury. Jest też miastem nocnego życia, świetnych klubów, pubów, niebanalnych, na przykład zlokalizowanych w piwnicach lub na terenie dawnych zakładów przemysłowych miejsc spotkań. Nieważne czy środek tygodnia, czy weekend, wieczorami kluby i puby pękają w szwach. Kraków był i jest miastem wielokulturowym i wielowymiarowym. Miastem, w którym po prostu nie można się nudzić. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *