Wielu osobom na dźwięk słowa “Zakopane” od razu zapala się czerwona lampka pod tytułem Krupówki i Morskie Oko. Oczywiście nie da się ukryć, że zarówno Krupówki, jak i Morskie Oko są jednymi z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Zakopanego. Ale oczywiście jest ich o wiele więcej. Turyści, którzy nastawieni są na górskie wędrówki wybierają Zakopane ze względu na jego malownicze położenie w otoczeniu najwyższych polskich gór. Oni zapewne będą szukać innych atrakcji, niż Ci, którzy przyjechali do Zakopanego żeby po prostu korzystać z uroków tętniącego życiem  kurortu. Zarówno jedni, jak i drudzy mogą jednak nieco urozmaicić swój urlop i wybrać jedną z proponowanych przez na wycieczek, także na Słowację. Takie jednodniowe wypady można oczywiście zorganizować sobie samemu, jak również skorzystać z szerokiej oferty wycieczek fakultatywnych. Na samym początku jednak koniecznie należy zwiedzić samo Zakopane, które kryje naprawdę wiele ciekawych obiektów oraz miejsc. Zatem ruszamy w drogę.Zakopane

Zakopane zwane jest  zimową stolicą Polski. Nie oznacza to jednak, że nie warto tu przyjechać także latem, wiosną lub jesienią. Wręcz przeciwnie. Miasto ma bardzo dużo do zaoferowania swoim gościom o każdej porze roku. I nie są to tylko góry i górskie wędrówki. Choć oczywiście położenie w otoczeniu Tatr i wiele szlaków prowadzących wśród malowniczych szczytów czy pięknych dolinek stanowi ogromną atrakcję i walor turystyczny Zakopanego. Będąc w mieście bez wątpienia każdy turysta trafi na słynne Krupówki, które są głównym i reprezentacyjnym deptakiem miasta. Większość uda się także na Gubałówkę albo pieszo, albo koleją terenowo-linową lub wejdzie na słynnego “śpiącego rycerza” czyli Giewont. Punktem obowiązkowym jest także największe tatrzańskie jezioro czyli Morskie Oko, leżące około 25 km od centrum Zakopanego w Dolinie Rybiego Potoku. Warty uwagi jest także Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzysku, gdzie nagrobki są dziełami sztuki. Obok wznosi się najstarszy kościół w mieście. Będąc w Zakopanem należy zwrócić uwagę na charakterystyczną drewnianą zabudowę prezentującą wymyślony przez Witkacego “styl zakopiański”. Jednym z najwspanialszych przykładów tego stylu jest zaprojektowana przez Stanisława Witkiewicza Kaplica na Jaszczurówce, czy Willa Koliba, gdzie dziś mieści się Muzeum Stylu Zakopiańskiego oraz Witkiewiczówka, obecnie pensjonat. Wielką atrakcją turystyczną miasta jest także Aqua Park Zakopane. Dzieciom może spodobać się Dom do góry nogami, a miłośnicy skoków narciarskich powinni zobaczyć skocznię narciarską na Wielkiej Krokwi.


Baseny Termalne

Wielką atrakcją turystyczną dla osób, które spędzają wakacje w Zakopanem są znajdujące się w bliższej i dalszej okolicy, kompleksy basenów z wodami geotermalnymi. To bardzo dobra propozycja na relaks, zwłaszcza po długich górskich wędrówkach, ale także atrakcja, która powinna spodobać się dzieciom. Oprócz tego, że woda termalna ma lecznicze i relaksacyjne właściwości, w kompleksach takich, mamy okazję skorzystać z saun, jaccuzi, łaźni parowych, czy licznych zjeżdżalni. Wybór jest duży, zarówno w Polsce, jak i na Słowacji. Wystarczy wymienić Termy Bukowina, Termy w Białce, Aquapark Poprad, czy Aquapark Tatralandia. Ten ostatni znajduje się na Słowacji, w pobliżu Liptowskiego Mikulasza i jest jednym z największych parków wodnych w tej części Europy. Co roku pojawiają się w nim nowe atrakcje, co sprawia, że cały dzień w parku minie w mgnieniu oka. Można skorzystać z zorganizowanej wycieczki fakultatywnej do Tatralandii lub dojechać do Liptowskiego Mikulasza na własną rękę.

Słowacki Raj

To w obrębie krasowego Parku Narodowego Słowacki Raj znajduje się wpisana na listę UNESCO Dobszyńska Jaskinia Lodowa. Słowacki Raj znajduje się  na granicy Spiszu i Gemeru. Jak w raju poczują się tu osoby, które lubią piesze wędrówki, piękne widoki i adrenalinę. Fragmentami wytyczone ścieżki są dość wymagające (drabinki, łańcuchy, zawieszone nad potokami kładki). Jeśli jednak uświadomimy sobie, że to wszystko w otoczeniu bujnej zieleni, potoków, potoczków, wąwozów, kanionów, to będzie nas stać na więcej. Zwłaszcza, że można wybrać trasę odpowiednią dla siebie, ponieważ charakteryzują się one różnym stopniem trudności i różną długością. Oznacza to, że Słowacki Raj jest miejscem odpowiednim dla każdego niezależnie od wieku i kondycji. Bez względu na to jaką trasę wybierzemy, powinniśmy mieć wygodne, przyczepne buty i odpowiedni strój.


Bratysława

Dla osób, które chcę nieco urozmaicić sobie wakacje w Zakopanem poleca się jednodniową wycieczkę z Zakopanego do Bratysławy. Położona nad Dunajem stolica Słowacji jest niezwykle interesująca i zapewne żeby poznać, a przynajmniej zobaczyć wszystkie atrakcji miasta nie wystarczy nam jeden dzień. Trzeba jednak od czegoś zacząć żeby móc powrócić tu raz jeszcze. Bez wątpienia podczas pierwszej wizyty należy udać się na ładny rynek i zobaczyć zabytkowy Ratusz, czy fontannę Maksymiliana. Koniecznie na Starym Mieście zwrócić trzeba uwagę na gotycką Katedrę św. Marcina, czy na najstarszą świątynię w mieście, czyli Kościół Franciszkanów. Piękny widok na miasto rozpościera się ze Wzgórza Zamkowego, gdzie wznosi się pięknie odrestaurowany Zamek z czterema wieżami. 


Spacer w Koronach Drzew Bachledka


Na wycieczkę do miejscowości Zdziar w Dolinie Bachledzkiej na Słowacji w Tatrach Bielskich będzie chciało wybrać się każde dziecko. A także wszyscy, którzy kochają przyrodę, piękne widoki oraz niebanalne atrakcje turystyczne. Drewniana konstrukcja – chodnik umocowana na platformach na wysokości 24 metrów nad ziemią umożliwia spacer wśród pachnących iglaków Pienińskiego Parku Narodowego. Na poszczególnych fragmentach ścieżki ulokowano dodatkowe atrakcje dla najmłodszych. Na wszystkich natomiast czeka 32 metrowa wieża widokowa, z której rozciąga się piękny widok na góry.

Spisz i Jaskinia Lodowa

Najważniejszym punktem wycieczki jest bez wątpienia Dobszyńska Jaskinia Lodowa, która jest największą lodową jaskinią na Słowacji i jedną z większych w Europie. Wpisana na listę UNESCO. Ciekawostką jest też fakt, iż była to pierwsza jaskinia w Europie, którą oświetlono wewnątrz przy użyciu lamp elektrycznych. Warstwa lodu ma tu nawet 25 metrów grubości, można się więc poczuć jak w bajce o Królowej Śniegu albo jak w igloo. Pamiętać należy o wzięciu ze sobą cieplejszego ubrania. Nawet latem. W pobliżu znajduje się bardzo interesujące miasto – Lewocza, które trzeba koniecznie zwiedzić, przy okazji wycieczki do Jaskini Lodowej. Największym skarbem miasta, które w średniowieczu stanowiło stolicę Spiszu jest kościół Świętego Jakuba Apostoła, w którym znajduje się imponujący ołtarz główny –  najwyższy gotycki ołtarz na świecie. Świetną propozycją jest także wycieczka fakultatywna “Dookoła Tatr”, podczas której zobaczyć można inną jaskinię lodową – Demianowską Jaskinię Lodową, także Liptowski Mikulasz i Zamek Orawski.

Wysokie Tatry z Wodospadami

To propozycja idealna dla miłośników przyrody i przygody. Choć nawet największy sceptyk będzie zachwycony gdy zobaczy fantazyjne formy naciekowe w Jaskini Bielskiej. Zwłaszcza, że będzie można dowiedzieć się wielu ciekawych informacji podczas zwiedzania jaskini z przewodnikiem. Tatry Wysokie są najwyższą częścią Tatr. Obejmują obszar pomiędzy Tatrami Zachodnimi od strony zachodniej i Tatrami Bielskimi od strony północno wschodniej. Tutaj krajobrazy są już typowo alpejskie. Podczas wycieczki zobaczyć można także Szczyrbskie Jezioro, a także Wodospady Zimnej Wody i ciekawy ośrodek wypoczynkowy Stary Smokowiec. Wszystkie atrakcje przyrodnicze znajdują się na Słowacji.

Jeśli mamy dużo czasu, który chcemy wykorzystać w jak najlepszy sposób, to możemy także skorzystać z wycieczki fakultatywnej do Krakowa oraz Wieliczki, albo wybrać się na malowniczy Spływ Dunajcem i wizytę w pięknie położonym zamku w Niedzicy.

Biura podróży i lokalne agencje turystyczne proponują także osobom spędzających urlop w Zakopanem wycieczki na Węgry (Budapeszt, Eger), Czech (Praga), Austrii (Wiedeń), czy na Ukrainę (Lwów). Okazuje się więc, że Zakopane może stać się świetną bazą wypadową do eksplorowania nie tylko Tatr oraz okolicznych miast i miasteczek ale też dalszych wypraw. Co polecane jest zwłaszcza osobom, które wybierają się do Zakopanego na dłużej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *