Ta bajkowa kraina z pięknymi krajobrazami nie bez powodu zagrała kwintesencję Polski w ekranizacji Pana Tadeusza” Andrzeja Wajdy. Polodowcowe jeziora i zielone pagórki, lasy i łąki to sceneria, która aż prosi się o wykorzystanie na spokojny urlop z dala od zgiełku miast i tempa codziennego dnia. Ponadto Suwalszczyzna daje możliwość spróbowania unikalnej kuchni albo odwiedzanie położonej dosłownie rzut kamieniem stąd Litwy. Oferta lokalnych agencji turystycznych pozwala na skorzystanie ze zorganizowanych wycieczek fakultatywnych między innymi do Wilna, czy Druskiennik, co może okazać się niezwykle wygodne, zwłaszcza dla osób, które nie podróżują własnym środkiem transportu.

Wigierski Park Narodowy i Klasztor w Wigrach

Miłośnicy przyrody będą zachwyceni obszarem jaki chroni Wigierski Park Narodowy. Ale nie tylko miłośnicy przyrody, ponieważ na terenie parku nad Jeziorem Wigry znajduje się zabytkowy Zespół Klasztorny Kamedułów, który dziś nie pełni już swojej pierwotnej funkcji. To niezwykle malowniczy kompleks w którym można zażyć ciszy i spokoju. Istnieje możliwość wynajęcia jednego z domków, które niegdyś służyły zakonnikom, a z wieży zegarowej podziwiać okoliczny krajobraz. Park poszczycić się może zwłaszcza licznymi zbiornikami wodnymi, w tym pięknym polodowcowym, urozmaiconym Jeziorem Wigry, a także fragmentem Puszczy Augustowskiej. Obszar ten jest idealny do uprawiania turystyki i rekreacji. Przydadzą się na przykład rowery lub kajaki. Liczne trasy piesze zadowolą miłośników tej formy spędzania czasu wolnego. 

Spływy kajakowe Czarną Hańczą i Jezioro Hańcza

Lewobrzeżny dopływ Niemna – Czarna Hańcza to rzeka, która cieszy się wielką popularnością wśród miłośników spływów kajakowych. Jest to jednocześnie jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Suwalszczyzny. Mniej wprawni kajakarze zapewne wybiorą krótszą kilkugodzinną trasę, natomiast wilki morskie mogą pokusić się nawet o kilkudniowy spływ kajakiem po Czarnej Hańczy. Rzeka Czarna Hańcza przepływa przez najgłębsze polskie Jezioro Hańcza, które posiada około 108 metrów głębokości. 


Suwałki i Cmentarzysko Jaćwingów

Suwałki położone są nad rzeką Czarna Hańcza i jest jednym z najzimniejszych obszarów w Polsce. Choć polski biegun zimna znajduje się nieco dalej na północ we wsi Wiżajny. Bardzo ciekawym zabytkiem Suwałk jest kompleks cmentarzy różnych narodowości, w tym żydowskiego i muzułmańskiego. Ponadto w niewielkiej odległości od centrum Suwałk we wsi Szwajcaria znajduje się rezerwat archeologiczny prezentujący szereg kurhanów należących do plemiona Jaćwingów.

Wiadukty w Stańczykach

Niewielka, choć malownicza wieś Stańczyki słynie z przypominających rzymskie akwedukty, mostów zbudowanych nad rzeką Błędzianką. Są to dwa identyczne położone równolegle betonowe wiadukty, z których jeden nigdy nie pełnił swojej funkcji, a po drugim pociągi jeździły nieco ponad kilkanaście lat. Dziś wykorzystywane są do zupełnie innej roli, a mianowicie skoków na bungee. Miłośnicy sportów ekstremalnych i adrenaliny powinni być więc zachwycenia. Trzeba jednak taką atrakcję wcześniej umówić terminy. 

Wilno i Troki z Suwalszczyzny

Przebywający na wakacjach w tej części Polski turyści często korzystają z wycieczek na sąsiednią Litwę. Jedną z najchętniej wybieranych wycieczek fakultatywnych jest jednodniowa wycieczka do Wilna i Trok z Giżycka, czy Suwałk. Podczas zwiedzania Wilna uczestnicy wycieczki będą mogli zobaczyć najważniejsze zabytki i atrakcje tego pięknego miasta na czele z Ostrą Bramą, Cmentarzem na Rossie, czy Rynkiem wraz z kościołem św. Jana oraz innymi ważnymi kościołami Wilna. Wielką atrakcją wycieczki jest też możliwość zwiedzania Zamku Wielkich Książąt Litewskich w Trokach.

Druskienniki z Suwalszczyzny

Wycieczka do litewskiego uzdrowiska Druskienniki jest jedną z najprzyjemniejszych propozycji zwłaszcza dla osób, które chcą odpocząć i zrelaksować się. Malownicze położenie w otoczeniu zielonej puszczy oraz wód rzeki Niemen i jeziora nadaje temu miejscu szczególnego uroku. Działa tu kilka obiektów sanatoryjnych leczących głównie przy pomocy borowin i wód mineralnych. Tutaj także znajduje się jeden z największych w Europie Parków Wodnych, a także Park Linowy oraz sztuczny tor narciarski i snowboardowy Snow Arena. Miejsce wydaje się być idealne dla całych rodzin, także tych, które podróżują z dziećmi.

Kłajpeda z Suwalszczyzny

Choć z Augustowa to ponad 4 godziny, a z Suwałk prawie 4 godziny drogi, to jednak warto się skusić na wycieczkę do nadmorskiego litewskiego kurortu Kłajpeda. Często mówi się, że jest to najpiękniejsza nadmorska miejscowość Litwy i chyba warto przekonać się o tym na własnej skórze. Zwłaszcza, że zwiedzanie obejmuje także wizytę w Muzeum Morskim i Delfinarium na Mierzei Kurońskiej, co spodoba się bez wątpienia najmłodszym uczestnikom wycieczki. Pobliska Połąga poszczycić się może molo, promenadą i Pałacem Tyszkiewiczów, w którym mieści się dziś Muzeum Bursztynu.

Spędzając wakacje na Suwalszczyźnie powinniśmy nastawić się na odpoczynek na łonie natury. Możliwości aktywnego spędzania czasu są tutaj niezwykle rozbudowane. Wycieczki piesze, rowerowe, czy też spływy kajakowe, to najpopularniejsze atrakcje tej krainy. Bliskość Litwy pozwala na “odskocznię” w postaci zwiedzania na przykład zabytkowego Wilna, czy też szalonej zabawy w parku wodnym w Druskiennikach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *