Gdańsk to jedno z piękniejszych polskich miast. Swoją atrakcyjność zawdzięcza bez wątpienia położeniu nad Morzem Bałtyckim i rzeką Motławą, a także wspaniałym zabytkom i rozległym obszarom zieleni. Gdańsk wraz z pobliską Gdynią i Sopotem tworzą jeden organizm zwany Trójmiastem. To w Gdańsku rozpoczęła się II Wojna Światowa i to Gdańsk jest miejscem narodzin Solidarności i upadku komunizmu. Gdańsk to także znany na całym świecie bursztyn, także w postaci pięknej biżuterii. Kolorowe kamieniczki, słynna fontanna Neptuna i chyba najchętniej fotografowany zabytek Gdańska – Żuraw, to tylko nieliczne atrakcje turystyczne miasta. Do Gdańska szczególnie warto przyjechać na przełomie lipca i sierpnia kiedy organizowany jest tu obfitujący w liczne atrakcje Jarmark św. Dominika. Rozpoczyna się on w ostatnią sobotę lipca i trwa ponad trzy tygodnie. Jeśli jednak przybędziemy tu o innej porze roku, to i tak nudzić się nie będziemy. Gdańsk ma bardzo wiele do zaoferowania swoim gościom. Aż trudno wybrać to co koniecznie trzeba zobaczyć. Podpowiadamy więc jakie są największe atrakcje turystyczne Gdańska, do którego trzeba przyjechać nie tylko jeden raz.

Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny

Kościół robi niesamowite wrażenie, mimo iż wewnątrz jest surowy i dziś mało zdobny. Gdy jednak uświadomimy sobie, że jest to największy wykonany z cegły kościół na świecie, a także największa świątynia miasta, to zachwycimy się nim jeszcze bardziej. Wewnątrz XIV-wiecznej bazyliki znajduje się cenny zabytek, tj. zegar astronomiczny Jana Durera oraz nieliczne zachowane elementy wyposażenia. Jedną z większych atrakcji jest także możliwość wejścia na prawie 80 metrową wieżę kościoła i podziwiania stąd panoramy miasta.

Muzeum Bursztynu

Gdańsk bez wątpienia kojarzy się z bursztynem i tutaj właśnie można nie tylko kupić piękną biżuterię ale też poznać jego pochodzenie, historię, czy zastosowanie. Idealnym miejscem jest Muzeum Bursztynu, które znajduje się w dawnej Wieży Więziennej. Spacerując po mieście, zwłaszcza uroczą ulicą Mariacką, będziemy mieli okazję zobaczyć wiele pracowni rzemieślniczych, a także sklepików i straganów oferujących bursztyn oraz wyroby z jantaru. Bardziej wytrwali turyści mogą spróbować swojego szczęścia na bałtyckiej plaży i tam szukać małych, złotych kawałków bursztynu.

Bulwar wzdłuż Motławy

To tutaj poczujemy atmosferę portowego miasta. A także atmosferę miasta turystycznego, ponieważ wzdłuż rzeki spacerują tłumy turystów. Każdy chce zobaczyć słynnego Żurawia (Brama Portowa), czyli bramę wodną stanowiącą element miejskich obwarowań oraz drewniany dźwig portowy, będący symbolem Gdańska. Po drugiej stronie Motławy znajduje się ciekawe Centralne Muzeum Morskie, mieszczące się w pięknie odrestaurowanych spichlerzach leżących na wyspie Ołowiance. Tutaj też wejść można na statek “SS – Sołdek”. W Gdańsku zachowało się do dnia dzisiejszego jeszcze kilka bram wodnych, między innymi Brama Zielona, Brama Mariacka, czy Brama Świętego Ducha.

Stare Miasto

W Gdańsku Stare Miasto i Główne Miasto (zabytki mieszczące się w obrębie oraz okolicy ulicy Długiej i Długiego Targu) to dwa różne obszary. Spośród nich większą popularnością cieszy się oczywiście Główne Miasto ze słynny Traktem Królewskim. Warto jednak udać się także na Stare Miasto i zwrócić tu uwagę na Kościół św. Katarzyny z nietypowym instrumentem – zespołem dzwonów kościelnych zwanych carillonem, czy na malownicze młyny wodne tj. Wielki Młyn i Mały Młyn, a także XVI wieczny ceglany budynek Ratusza Starego Miasta przed którym wznosi się pomnik astronoma i matematyka Jana Heweliusza.

Trakt Królewski

Niegdyś Drogą Królewską maszerowały barwne korowody na czele z królami i dostojnikami państwowymi, dziś spacerują tu zachwyceni turyści. Piękne, zabytkowe kamienice przy ulicy Długiej, miejskie bramy jak na przykład Brama Złota, czy budynek ratusza, gdzie dziś mieści się ciekawe Muzeum Historii Miasta Gdańska. Za ratuszem ciągnie się tzw. Długi Targ, który zamyka Zielona Brama prowadząca nad Motławę. Długi Targ stanowił handlowe serce Gdańska. Dziś wciąż możemy podziwiać tu wiele znakomitych kamienic jak na przykład Złotą Kamienicę, jasną elewację eleganckiego Dworu Artusa, czy słynną Fontannę Neptuna. Obszar Ulicy Długiej i Długiego Targu zwany jest w Gdańsku Głównym Miastem.

Katedra Oliwska

Świątynia, której historia sięga XII wieku jest też najdłuższym kościołem w Polsce i jednym z najdłuższych w Europie. Można zobaczyć tu można słynne organy oliwskie. Warto jest też wstąpić do Muzeum Archidiecezjalnego a także poprzechadzać się po Parku Oliwskim, który założony został wraz z opactwem Cysterskim na przełomie XII i XIII wieku stanowiąc wspaniały kompleks parkowo klasztorny. Dziś jest tu również ogród botaniczny oraz Galeria Współczesnej Rzeźby Gdańskiej.


Europejskie Centrum Solidarności

To nowoczesne centrum znajduje się na terenie nie działającej już Stoczni Gdańskiej. Prezentowana jest tutaj historia ruchu solidarnościowego. Powstanie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego “Solidarność” miało ogromny wpływ na dalsze losy tej części Europy i przyczyniło się do upadku komunizmu nie tylko w Polsce. Przed budynkiem wznosi się Pomnik Poległych Stoczniowców podczas strajku jaki miał miejsce w grudniu 1970 roku.

Westerplatte

Z jednej strony tragiczne, a z drugiej chwalebne wydarzenia września 1939 roku, kiedy to 200 Polskich żołnierzy bohatersko broniło Wojskowej Składnicy Tranzytowej, upamiętnione zostały dzięki potężnemu Pomnikowi Obrońców Wybrzeża. Bitwę na półwyspie Westerplatte uznaje się za symboliczny  początek II Wojny Światowej. Znajduje się tu także mały cmentarz poległych podczas obrony Westerplatte, a także pozostałości po dawnych budynkach obronnych.

Gdańsk kajakiem

Świetnym pomysłem na podziwianie Gdańska z zupełnie innej perspektywy, a więc z perspektywy rzeki Motławy, jest zwiedzanie miasta na kajaku lub kanadyjce. Można skorzystać z wycieczki fakultatywnej albo też samodzielnie wynająć kajak w Gdańskim Klubie Wodnym. Jeszcze inną propozycją jest wynajęcie roweru, dzięki czemu będziemy w stanie zobaczyć znacznie więcej atrakcji turystycznych miasta w krótszym czasie. 

Wycieczka do Gdyni i Sopotu

Gdańsk, Gdynia i Sopot znane są wspólnie pod nazwą Trójmiasto. Będąc w Gdańsku na dłużej, warto jest udać się na wycieczkę do Sopotu, który słynie z najdłuższego drewnianego molo w Europie. Spacer najbardziej znanym sopockim deptakiem, czyli “Monciakiem” będzie obowiązkowym punktem tej wycieczki. W Gdyni warto udać się w okolice portu, by zobaczyć tam ORP Błyskawica – niszczyciel z II Wojny Światowej, czy żaglowiec “Dar Pomorza”. Najmłodsi ucieszą się ze zwiedzania Gdyńskiego Akwarium.

Gdańsk jest bardzo ciekawym miastem i bogatym w różnorodne atrakcje turystyczne. Zwiedzając Gdańsk możemy poznać zarówno oblicze miasta związane z handlem morskim, wielkim bogactwem, bursztynem, królewskimi orszakami, ale też tą dużo bliższą historię, nierozerwalnie związaną z Solidarnością i jej dziedzictwem. Poza tym będąc w Gdańsku warto też udać się do pobliskiego Sopotu, czy Gdyni. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *