Warszawa, stolica Polski, miasto leżące w województwie mazowieckim nad rzeką Wisłą. Miasto które po wojnie podniosło się jak feniks z popiołów. Dziś z jednej strony nowoczesne, a z drugiej, dzięki znakomitej odbudowie Starówki, prezentujące także swoje historyczne oblicze. Symbolem Warszawy jest Syrenka, która widnieje także na herbie miasta, wielu kojarzy Warszawę z monumentalnym Pałacem Kultury i Nauki. Stolica Polski to nie tylko wieżowce i gmachy mieszczące najważniejsze urzędy, to także doskonałe muzea, świetne galerie, a także kluby i puby. Wszystkim polecamy, by przyjechał do Warszawy na dłużej, ponieważ oprócz zabytków i atrakcji turystycznych w mieście, znajdzie się ich bez liku w pobliżu Warszawy.


Warszawska starówka

Niemal każdy, kto przyjeżdża do Warszawy po raz pierwszy i gdy dowiaduje się, że Warszawa w prawie 90% została zburzona podczas wojny, kiwa głową z niedowierzaniem i zachwytem jednocześnie. Wystarczy, że uda się na warszawską Starówkę, tak pięknie i kunsztownie odrestaurowaną, że wpisana została na listę UNESCO. Rynek otoczony kolorowymi kamienicami, Plac Zamkowy z Zamkiem Królewskim i słynną Kolumną Zygmunta III Wazy, mury obronne z Barbakanem. Tak, to wszystko zostało wiernie odtworzone, by móc cieszyć mieszkańców i przybywających do Warszawy turystów.

Centrum Nauki Kopernik

Nowoczesny kompleks, który spodoba się zwłaszcza dzieciom, zarówno tym najmłodszym, jak i starszym. Co nie oznacza, że dorośli będą się tu nudzić. Bez wątpienia nie. Budynek mieści się w pobliżu bulwarów wiślanych. Obiekt został stworzony jako wielkie centrum doświadczeń, nauki przez zabawę, z wykorzystaniem wszystkich zmysłów. Nawet najtrudniejsze zagadnienia przedstawione są w sposób interesujący i łatwy do zapamiętania, dzięki temu, że teoria została zastąpiona tu działaniem.

Muzeum Historii Żydów Polskich – POLIN

Wspaniałe muzeum, kilkukrotnie nagradzane wyróżnieniami architektonicznymi i muzealnymi. Ekspozycja mieści się w pięknym, nowoczesnym budynku i przedstawia wszystkie ważniejsze wydarzenia historyczne związane z polskimi Żydami. W sposób niezwykle spójny i nowoczesny. Na szczególną uwagę zasługuje rekonstrukcja wnętrza synagogi drewnianej w Gwoźdźcu

Multimedialny Park Fontann

To letnia atrakcja miasta Warszawa. Trwający 30 minut spektakl światło-dźwięk przyciąga rzesze widzów. Jeszcze jednym ważnym elementem spektaklu jest woda pryskająca w rytmie muzyki z czterech fontann. Dobrze jest przyjść na Skwer Im. Dywizji Pancernej nieco wcześniej przed rozpoczęciem widowiska, żeby wybrać sobie dobre miejsce na śledzenie historii malowanej przez wodę, światło i dźwięk. 

Bulwary Wiślane

To świetna propozycja na spędzenie miłego wieczoru, zwłaszcza w okresie letnim. Północna część bulwarów, w ciepłych miesiącach w roku, staje się tłoczna. Warszawiacy i turyści przesiadują w knajpach na  powietrzu. Jest gwarno, radośnie i bardzo przyjemnie. Niektórzy spacerują, inni biegają, a nawet pływają kajakami na przeciwległy brzeg Wisły. 

Ogrody na Dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego


Ogrody na dachu są jednymi z największych tego typu ogrodów w Europie (kompleks ma ponad 1 ha) i składa się z dwóch części – górnej (ten podzielony na kilka mniejszych ogrodów połączonych mostkami), z którego rozciąga się ładny widok na miasto oraz dolnej części, gdzie można między innymi zobaczyć rzeźby Magdaleny Abakanowicz. Jest to świetne miejsce na odpoczynek oraz relaks po zwiedzaniu miasta. Na trawnikach w dolnej części rozkładają się zarówno mieszkańcy Warszawy, jak i liczni turyści.

Łazienki Królewskie

To jeden z piękniejszych założeń parkowo-pałacowych, który powstał jako dawna letnia rezydencja Stanisława Augusta Poniatowskiego. Najbardziej charakterystyczne budowle kompleksu to: Stara Pomarańczarnia, Biały Domek, i Pałac na Wodzie. Tutaj znajduje się również najsłynniejszy na całym świecie pomnik znakomitego polskiego kompozytora Fryderyka Chopina, a niedaleko od niego – Belweder.

Pałac Kultury i Nauki

Znajduje się Placu Defilad w centrum Warszawy i jest najwyższym budynkiem w całej Polsce. Jest przykładem dość trudnej w odbiorze architektury socrealistycznej oraz historyzmu polskiego. Choć wielu się to niepodoba jest często uważany za symbol Warszawy. Posiada mnóstwo sal, pomieszczeń, w których zlokalizowane są siedziby i biura wielu instytucji i firm, a także muzea, kino, czy kawiarnie. Można też wjechać na 30 piętro na taras widokowy, by podziwiać panoramę Warszawy. Istnieje możliwość zwiedzania pałacu z przewodnikiem.


Arkadia

Około 5 km od Warszawy znajduje się Arkadia, a w niej piękny park krajobrazowy w stylu angielskim utworzony na polecenie księżnej Heleny Radziwiłłowej. Romantyczny park pełen drzew, krzewów, malowniczych stylizowanych na antyczne oraz gotyckie budyneczków z pięknym stawem i mnóstwem kwiatów. Na szczególną uwagę zasługują tu przede wszystkim: Świątynia Diany z przepięknym Plafonem, Dom Arcykapłana, czy Dom Murgrabiego z Łukiem Greckim a także Domek Gotycki, Akwedukt i Grota Sybilli.

Żelazowa Wola i Kampinos

Będąc w Warszawie warto udać się na wycieczkę do Żelazowej Woli. W pięknym parku wznosi się mały dworek, gdzie na świat przyszedł słynny polski kompozytor Fryderyk Chopin. Dziś w dworku mieści się muzeum poświęcone kompozytorowi. Dla miłośników przyrody świetną propozycją będzie Kampinos, który jest bramą do Kampinoskiego Parku Narodowego chroniącego pozostałości prastarej Puszczy Mazowieckiej.

Z Warszawy warto jest się jeszcze udać na przykład do pobliskiej Twierdzy Modlin albo do Łowicza słynącego z barwnych tradycji i  folkloru, a także spróbować lokalnej kuchni na przykład w jednej z restauracji przy rynku. Stolica Polski ma do zaoferowania bardzo wiele turystom w różnym wieku i z różnorodnymi zainteresowaniami. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *