Sandomierz, nazywany Małym Rzymem, jest miastem malowniczo położonym na siedmiu lessowych wzgórzach województwa świętokrzyskiego. Co warto zobaczyć w samym sercu Sandomierza?

Sandomierz jest miastem przyciągającym turystów o każdej porze roku oraz przy każdej pogodzie – jedną z największych atrakcji stanowi Podziemna Trasa Turystyczna prowadząca pod ośmioma kamienicami, której nie straszny śnieg czy deszcz.

Miłośnicy produktów tradycyjnych docenią rumiane sandomierskie jabłka, uprawiane od XII wieku początkowo przy klasztorze cystersów w miejscowości Koprzywnica. Dokumenty z XVII opisują Sandomierz jako miasto pełne ogrodów, ponieważ niemal każdy mieszczanin posiadał własne sady jabłoniowe.

Niespodziewaną popularność przyniosło Sandomierzowi umiejscowienie w nim akcji serialu „Ojciec Mateusz„, któremu z resztą poświęcono całą wystawę przy Rynku.

Jakie inne atrakcje skrywa Sandomierz? Sprawdź naszą zawsze aktualną listę atrakcji!


Rynek w Sandomierzu – co warto zobaczyć?

Główny plac w mieście wita turystów urokliwymi, renesansowymi kamieniczkami i zachęca do odkrycia lokalnych zabytków architektury oraz atrakcji, które niektórzy z nas mogą kojarzyć z szalenie popularnego serialu Ojciec Mateusz. Co warto zobaczyć na sandomierskim Rynku i w okolicy?

Zwiedzaj Sandomierz na własnych zasadach – zobacz lokalne atrakcje i wycieczki


Brama Opatowska

Lokalny punkt widokowy i jedna z najważniejszych atrakcji – gotycka brama, zbudowana w drugiej połowie XIV wieku jako fragment murów obronnych Sandomierza. Jakkolwiek ciekawa architektonicznie również z perspektywy parteru, namawiamy do wejście na samą górę za drobną opłatą! Turyści chwalą niesamowity widok na Rynek – warto pośpieszyć się przed rozpoczęciem sezonu letniego, ponieważ Brama cieszy się ogromnym powodzeniem wśród turystów i możemy utknąć w kolejce do zwiedzania.

Brama Opatowska jest od 4 maja 2021 r. ponownie otwarta dla zwiedzających!


Sandomierski Ratusz

Ratusz, razem ze znajdującą się nieopodal studnią, jest prawdopodobnie najczęściej fotografowanym obiektem w Sandomierzu – i nie bez powodu, bowiem przez wielu miłośników architektury uważany jest za jeden z najpiękniejszych ratuszy w Polsce. Turyści odwiedzający Rynek o godzinie 12:00 usłyszą z ratuszowej wieży sandomierski hejnał.

Jedynym minusem wymienianym przez turystów jest brak możliwości spotkania Ojca Mateusza. 😉

Sala ekspozycyjna w sandomierskim Ratuszu jest czynna od 6 maja 2021 r.

A może chcesz zwiedzić Sandomierz z przewodnikiem? Sprawdź ofertę zwiedzania grupowego.


Podziemna Trasa Turystyczna

Sandomierski Ratusz kryje wyjście z jednej z najważniejszych sandomierskich atrakcji, czyli Podziemnej Trasy Turystycznej. Wejście do podziemi znajdziesz przy Rynku 10 (wejście od ul. Oleśnickiego). Uważamy, że tak fascynujących miejsc na polskiej mapie turystycznej powinno być więcej! 470 metrów podziemnej trasy oferuje niesamowitą atmosferę i zwiedzanie w małych grupach, oraz, co wyjątkowo ważne latem – schronienie przed upałem. Dzieci zainteresuje projekcja animowanego filmu o historii Sandomierza, a dorośli docenią liczne ciekawostki na temat podziemi, którymi dzieli się przewodnik.

Od 4 maja 2021 r. Podziemna Trasa Turystyczna jest ponownie otwarta dla zwiedzających!

A jeśli zgłodniałeś podczas zwiedzania, koniecznie zajrzyj do Bistro Hotelu pod Ciżemką


Ucho Igielne – Furta Dominikańska

Niedaleko Placu Księcia Józefa Poniatowskiego, pomiędzy kamieniczkami, znajdziesz jedyną zachowaną furtę w murach obronnych Sandomierza. Jest to przesmyk, umożliwiający niegdyś przejście dla Dominikanów przez fortyfikacje miasta. Uwaga, furtę można bardzo łatwo przeoczyć!


Bazylika Katedralna Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Sandomierzu

Ten przepiękny kościół gotycki, wzniesiony w XIV wieku, jest obowiązkowym punktem programu zwiedzania Sandomierza, nawet dla tych turystów, którzy nie przepadają za barokowym przepychem. Szczególną uwagę przyciąga monumentalny ołtarz z czarnego marmuru. Polecamy zwiedzanie z przewodnikiem, aby w pełni docenić wspaniałe polichromie oraz elementy architektury, które mogą nam utknąć w natłoku barokowych zdobień. Polecamy odwiedzenie Bazyliki w dni robocze ze względu na uroczystości kościelne i śluby odbywające się w weekendy.


Wąwóz Królowej Jadwigi

Często odwiedzana atrakcja przyrodnicza Sandomierza i świadek niejednego romantycznego spaceru wiosennym wieczorem – choć widoki zachwycają również podczas złotej jesieni. Wąwóz Królowej Jadwigi to około 500 metrów ścieżki pośród odsłoniętych korzeni lip, wiązów i klonów. Niektórzy turyści porównują Wąwóz Jadwigi do scenerii znanej z Hobbita czy Władcy Pierścieni.

Uwaga, sugerujemy zabranie środków odstraszających komary!


Zbrojownia Rycerska Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej

Zbrojownia Rycerska w Sandomierzu gwarantuje fanstastycznie spędzony czas dzięki możliwości przymierzenia średniowiecznych strojów oraz dotknięcia eksponatów. Prawdziwa żywa lekcja historii, nie tylko dla najmłodszych gości! Turyści są pod wrażeniem sposobu przekazywania wiedzy historycznej przez przewodnika, który sprawia, że sami o historii Sandomierza moglibyśmy słuchać godzinami.

Jeśli zaplanowałeś trasę zwiedzania, koniecznie zobacz polecane noclegi w okolicy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *