Gmina Mielno oferuje wiele atrakcji turystycznych dla wypoczywających nad morzem, w sezonie jak i poza sezonem. Gmina Mielno znajduje się w województwie zachodniopomorskim i jest jednym z dynamiczniej rozwijających się regionów turystycznych nad Bałtykiem. Jakie atrakcje skrywa Mielno? Sprawdź naszą wyczerpującą listę i przygotuj się na wypoczynek! 

Gmina Mielno – co warto zobaczyć w Chłopach

Plaża w Chłopach

Chłopy oferuje urokliwą i szeroką plażę, której krajobraz wzbogacają kutry rybackie. Otoczona sosnowym lasem, wspaniale wpływa na mikroklimat miejscowości, który sprzyja silvoterapii. Rodzice z dziećmi docenią obecność placów zabaw bezpośrednio przy plaży w Chłopach.

Skarbnica Wioski Rybackiej

Na liście nie może zabraknąć nowo oddanej do użytku Skarbnicy Wioski Rybackiej w Chłopach. Jest to nowoczesne muzeum multimedialne, prezentujące historię lokalnego rybactwa. Główną atrakcją Skarbnicy Wioski Rybackiej w Chłopach jest dokładna replika łodzi rybackiej, w której każdy może przeżyć rejs po Bałtyku podczas burzy – jest to atrakcja cieszącą się szczególną uwagą najmłodszych turystów. Rodzice i dzieci mogą także sprawdzić swoje siły przy wyciąganiu sieci rybackich pełnych ryb w przekonującym symulatorze.

Molo w Chłopach

Nowo wybudowane molo w Chłopach ma aż 90 metrów, pozwalając turystom na spokojne przechadzki w malowniczych zachodach słońca. Jest to popularne miejsce spotkań z licznymi ławeczkami, a pobliska przystań rybacka kusi świeżo złowionymi rybami prosto z kutra.

Pomnik Pamięci tych, którzy nie powrócili z morza

Chłopy kryją pokaźnych rozmiarów pomnik poświęcony pamięci marynarzy i rybaków, którzy nie powrócili z morza. Znajdziesz go na końcu ulicy Portowej w Chłopach. Z okolicy pomnika rozpościera się piękny widok na morze.

Pomnik 16 południka

Spacer leśnym duktem od Chłopów w stronę Mielenka doprowadzi Cię do pomnika poświęconego 16 południkowi. Dodatkowym atutem pomnika jest jego położenie przy jednej z rewelacyjnie przygotowanych tras rowerowych – nieopodal pomnika zapewnione są stojaki rowerowe i ławeczki z zadaszeniem. Grający w geocaching mogą natrafić tu na skarby!

Chłopy – sprawdź noclegi w okolicy


Gmina Mielno – co warto zobaczyć w Gąskach

Plaża w Gąskach

Bardzo popularna wśród turystów, duża i czysta plaża, jednak każdy bez trudu znajdzie na niej miejsce do wypoczynku. Pobliski parking stanowi duże udogodnienie dla osób zmotoryzowanych. Nad plażą góruje latarnia morska, która stanowi jedną z głównych atrakcji w Gąskach.

Latarnia Morska w Gąskach

Wybudowana w 1878, latarnia morska w Gąskach góruje nad szeroką i czystą plażą. Aby dostać się na szczyt, turysta musi pokonać aż granitowych 190 schodów – jest to druga pod względem wysokości latarnia morska na Pomorzu Zachodnim. Widoki z latarni jednomyślnie określane są przez turystów jako zachwycające. Latarnia jest wpisana do rejestru zabytków.

Kapliczka Antyatomowa

Ciekawym i mało znanym punktem wielu wycieczek jest Kapliczka z figurą Matki Boskiej, z napisem „Broń od atomu”. Kapliczka została odsłonięta w roku 2012 jako głos protestu przeciw budowie elektrowni atomowej w regionie. 

Gąski – sprawdź noclegi w okolicy


Gmina Mielno – co warto zobaczyć w Mielnie

Plaża w Mielnie

Czysta i strzeżona plaża zachęca turystów do wypoczynku i spacerów o każdej porze roku. Plaża posiada doskonałe zaplecze gastronomiczne, czynne również poza sezonem.Upalne dni przyciągają turystów, dlatego polecamy zajęcie miejsca we wcześniejszych godzinach porannych. Ogromne wrażenie robi pobliska promenada, a rodzice z dziećmi docenią rozstawiane w sezonie letnim dodatkowe atrakcje, takie jak nadmuchiwane zjeżdżalnie czy trampoliny.

Promenada Przyjaźni w Mielnie

Wzdłuż plaży w Mielnie przebiega spacerowa promenada, która posiada udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Promenada mierzy aż 2 kilometry, stanowiąc ważny punkt integrujący całe miasto Mielno – dotrzemy nią aż do Unieścia. Promenadę zdobią tablice z grafikami wykonanymi przez Tomasza Żuka, promujące atrakcje miejscowości w Gminie Mielno.

Park Linowy w Mielnie

Park Linowy Tukan jest stanowi ogromną atrakcję dla dzieci i dorosłych – 7 tras liczy łącznie blisko kilometr długości, a pokonując je natkniemy się na ponad 100 atrakcji. Przed przyjazdem do parku linowego polecamy zabranie wygodnych butów oraz stroju sportowego! Przed skorzystaniem z atrakcji każdy gość przechodzi krótkie szkolenie z obsługi sprzętu asekuracyjnego.

Leśna Pętla Przygód i Tajemnic w Mielnie

Ścieżka edukacyjno-przyrodnicza “Leśna Pętla Przygód i Tajemnic w Mielnie” prowadzi przez stare wydmy, grodziska i bunkry. Turyści odnajdą na trasie takie ciekawostki jak ogromne figury szyszek czy “odnowione wizualnie” bunkry z czasów II Wojny Światowej. Jest to idealna atrakcja dla dzieci.

Mural w Mielnie

Tomasz Żuk, artysta znany pod pseudonimem CUKIN, ozdobił motywami morskimi wejście na plażę położone obok Pomnika Morsa. Trzy dni pracy zaowocowały prawdziwym dziełem sztuki, które szybko stało się jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych Mielna.

Pomnik Morsa w Mielnie

Pomnik, symbolizujące odbywające się w Mielnie już od 2004 roku Międzynarodowe Zloty Morsów, od 2010 roku przyciąga tłumy turystów. Autorem pomnika jest pochodzący z Poznania rzeźbiarz Robert Sobociński. Zgodnie z tradycją, każdy kąpielowy mors stara się zrobić sobie zdjęcie z Pomnikiem Morsa, ale pomnik cieszy się największym zainteresowaniem najmłodszych gości Gminy. Dla mieszkańców Mielna jest to ważny punkt spotkań.

Pomnik Jelenia

Pomnik Jelenia w Mielnie jest pamiątką z polowania, sfinansowaną przez barona von Versena w okresie międzywojennym – jest to jeleń o arystokratycznych korzeniach. Wykonany z metalu, pomnik stanowi ogromną ozdobę miasta i obowiązkowy punkt na turystycznej mapie gości Mielna.

Bunkry w Mielnie

Poniemieckie bunkry, wzniesione na przełomie roku 1940 i 1941, prawdopodobnie służyły jako skład amunicji oraz materiałów wybuchowych. Turyści odnajdą je docierając do fortyfikacji pieszo – szlakiem czerwonym, ciągnącym się aż do Mielenka. Ciekawostką jest fakt, że w bunkrach nadal można odnaleźć nieliczne niemieckie dokumenty.

Grodzisko słowiańskie

Zrewitalizowane Grodzisko słowiańskie w Mielnie stanowi jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych Mielna. Według badań, grodzisko pochodzi z IX lub X wieku. Turyści odnajdą je przy pierwszym wejściu na plażę na skraju lasu Koszalińskiego Parku Nadmorskiego.

Mielno – sprawdź noclegi w okolicy


Gmina Mielno – co warto zobaczyć w Unieściu

Plaża w Unieściu

Unieście to klimatyczna miejscowość, bezpośrednio łącząca się z Mielnem. Nie jest ona jednak tak głośna i rozrywkowa jak samo Mielno. Unieście jest zatem świetnym wyborem dla każdego, kto chce na chwilę odpocząć od zgiełku, ale nadal mieć w zasięgu duży wybór restauracji oraz atrakcji turystycznych głośnego kurortu. Co więcej, Unieście słynie także ze swojej pięknej, szerokiej (od 30 do 45 metrów) piaszczystej plaży. Nieopodal niej znajduje się także przystań rybacka, którą turyści bacznie obserwują podczas plażowania. 

Przystań Rybacka w Unieściu

Przystań Rybacka to niewątpliwie jedna z najbardziej sztandarowych atrakcji Unieścia. Znajduje się ona bezpośrednio na plaży, co stanowi nie lada atrakcję dla wszystkich plażowiczów. Mogą oni oglądać łodzie rybackie i przypatrywać się pracy rybaków, którzy wypływają w morze kutrami na połów świeżych ryb. Co więcej, Przystań oferuje turystom możliwość zakupienia świeżo złowionych ryb, a tym, którzy są nieco bardziej zainteresowani samym procesem połowu – wypłynięcie w morze z rybakami na połów np. dorsza. 

Kanał Jamneński (Jamneński Nurt) 

Kanał Jamneński położony jest między Unieściem a Łazami i łączy jezioro Jamno z Morzem Bałtyckim. To miejsce szczególnie odwiedzane nie tylko przez wędkarzy, kajakarzy oraz miłośników żeglarstwa, ale także spacerowiczów, którzy chętnie zaglądają w to miejsce by zobaczyć zjawisko cofki, czyli zmiany kierunku płynięcia wody. Niemniej jednak, to właśnie fani sportów wodnych znajdą tutaj swój raj na ziemi. 

Kanał jest także interesującym miejscem dla osób zainteresowanych historią II wojny światowej, a w szczególności lotnictwem. W okolicy lewego brzegu Jamneńskiego Nurtu znajdują się bowiem pozostałości hangarów wodolotowych, stworzonych dla jednostek lotniczych stacjonujących w Unieściu. 

Promenada Spacerowa (z Unieścia do Mielna)

Promenada Spacerowa, inaczej nazywana Promenadą Przyjaźni, to jedna z najbardziej obleganych atrakcji turystycznych Unieścia. Ten trzykilometrowy odcinek spacerowy biegnący od Unieścia do samego Mielna to połączenie typowego deptaka z wspaniałym tarasem widokowym.

Promenada została wybudowana w XX wieku by umocnić piaszczysty brzeg i tym samym uchronić miasto przed ewentualnymi powodziami i zalaniami w czasie sztormów. Obecnie służy nie tylko celom przeciwpowodziowym, ale także turystycznym. Wzdłuż niej rozmieszczone są liczne stragany, sklepiki z pamiątkami i punkty gastronomiczne. 

Wszystko to sprawia, że Promenada Spacerowa to  idealne miejsce na długie spacery (również wieczorem) i podziwianie krajobrazu malowniczego Bałtyku.

Unieście – sprawdź noclegi w okolicy


Gmina Mielno – co warto zobaczyć w Mielenku

Plaża w Mielenku

Długa i czysta plaża strzeżona, która oferuje dużo spokoju nawet w sezonie. Turyści chwalą plażę za wyremontowane główne wejście oraz nową ścieżkę rowerową wraz z siłownią plenerową. Idealna plaża dla osób szukających wypoczynku bez turystycznego zgiełku.

Aleja lipowa

Droga z wiodąca aż do Mielna, licząca ponad 2 km, biegnie wzdłuż alei ponad 150-letnich lip, które szczególnie pięknie prezentują się turystom w okresie wiosennym i jesiennym, tworząc naturalne zadaszenie przed słońcem.

Mielenko – sprawdź noclegi w okolicy


Gmina Mielno – co warto zobaczyć w Niegoszczy

Ogród Botaniczny w Niegoszczy

Aż 2 hektary różnych gatunków kwiatów, drzew i krzewów – Ogród Botaniczny w Niegoszczy jest miejscem dedykowanym pasjonatom ogrodnictwa, oraz mieszkańcom regionu jako miejsce plenerowych lekcji biologii. Koszt inwestycji wyniósł aż 2,5 mln zł – przedsięwzięcie jest prowadzone przez fundację Regnum Vegetabile z Mielna, działającą od 2016 roku. 

Niegoszcz – sprawdź noclegi w okolicy


Gmina Mielno – co warto zobaczyć w Sarbinowie

Plaża w Sarbinowie

Plaża w Sarbinowie zachęca do kąpieli morskich i słonecznych, oferując czysty piasek. Zachody słońca z pobliskiej promenady wyglądają wyjątkowo, dlatego zachęcamy do skorzystania z okolicznej infrastruktury gastronomicznej i spędzenia na plaży nieco więcej czasu.

Sarbinowo – sprawdź noclegi w okolicy


Gmina Mielno – Sprawdź najlepsze oferty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *