Wrocław jest jednym z ulubionych weekendowych miast Polaków. Szczególnie chętnie odwiedzany w okresie bożonarodzeniowym, kiedy organizowane są tutaj jedne z większych jarmarków świątecznych. Jest też miastem bardzo chętnie odwiedzanym przez zagranicznych turystów. Wrocław jest stolicą województwa dolnośląskiego, miastem, które może poszczycić się zabytkami historycznymi, licznymi imprezami kulturalnymi, świetną bazą noclegową i gastronomiczną, a przede wszystkim doskonałą atmosferą. Obok zabytków historycznych można skorzystać tu także z zupełnie nowoczesnych i nowych atrakcji jak na przykład Afrykarium, czy Centrum Wiedzy o Wodzie – Hydropolis. Miłośnicy zabytków techniki również nie będą zawiedzeni. Wystarczy wspomnieć o świetnie odbudowanym gmachu Dworca Głównego, czy  wieżach ciśnień. Nie należy zapominać, że Wrocław to także miasto krasnoludków. Spacerując po Wrocławiu zapewne naliczymy ich całkiem sporo. 

Co warto zobaczyć we Wrocławiu? Jakie są największe atrakcje Wrocławia? Oto nasze propozycje.

Ostrów Tumski

Ostrów Tumski jest najstarszą częścią Wrocławia i najbardziej romantyczną, zwłaszcza, gdy przejdziemy przez Most Tumski, często zwany mostem zakochanych obwieszony kłódkami z miłosnymi wyznaniami. Leży na jednej z dawnych wysp rzeki Odry. Miejsce jest magiczne, zwłaszcza wieczorem, kiedy gazowe latarnie rozbłyskują ciepłym światłem w wąskich, kamiennych uliczkach. Znajduje się tu mnóstwo ciekawych zabytków, jak na przykład gotycki kościół św. Marcina, który jest pozostałością znajdującego się tu niegdyś kompleksu zamkowego. Ponadto romański kościół św. Idziego, kolegiata Świętego Krzyża i kościół św. Bartłomieja, Pałac Arcybiskupi, czy Katedra Jana Chrzciciela. Większość zabytków związana jest z kościołem, ponieważ Ostrów był niegdyś siedzibą biskupstwa. 

Rynek

Wrocławski rynek jest jednym z piękniejszych placów głównych w Polsce. Uroku dodają mu bez wątpienia pięknie odrestaurowane, kolorowe kamienice. W sercu rynku wznosi się zabytkowy Ratusz, który można zwiedzać, ponieważ dziś mieści się tu Muzeum Historyczne Miasta. Warto zwrócić uwagę, że w podziemiach budynku, działa najstarsza restauracja w Europie – Piwnica Świdnicka. W niewielkiej odległości od Rynku, wznoszą się dwa urocze budynki połączone bramą i zwane “Jaś i Małgosia”. Turyści bardzo często robią sobie zdjęcia na ich tle. Spacerując po Rynku warto od czasu do czasu spojrzeć pod nogi, by natrafić na jednego z licznych krasnali – małych figurek porozrzucanych po różnych częściach miasta.


Aula Leopolitana

Do zdobnej sali znajdującej się w głównym gmachu założonego w początkach XVII wieku przez cesarza Leopolda I Uniwersytetu Wrocławskiego po prostu trzeba zajrzeć. Nie jest tu trudno o zawrót głowy, patrząc na sufit, ściany, czy podłogę widzimy wspaniałe freski, malowidła, stiuki, rzeźby i niezwykłą sztukaterię. Dobrym pomysłem jest wejście na Wieżę Matematyczną, z której rozpościera się piękna panorama miasta.

Hala Stulecia

To dość osobliwa atrakcja turystyczna miasta, jednak warta zobaczenia, chociażby dlatego, że powstała jako największa budowla żelbetowa na świecie, no i rzeczywiście jest wielka, a na dodatek wpisana na listę UNESCO. Znajduje się nieco poza centrum miasta w Parku Szczytnickim, gdzie warto wstąpić jeszcze między innymi do pięknego Ogrodu Japońskiego. W niewielkiej odległości znajduje się kolejna atrakcja Wrocławia, a więc słynny ogród zoologiczny. Hala Stulecia nie jest jednak odosobnioną konstrukcją w parku. Żelbetowa pergola otacza przyległe jeziorko, a ogromna stalowa iglica dopełnia całości.

Panorama Racławicka

Dzieło wybitnych polskich artystów pod kierownictwem Jana Styki oraz Wojciecha Kossaka „Bitwa pod Racławicami” może zaskoczyć nie tylko swoimi rozmiarami, tj. 15 metrów na 114 metrów. Malowidło prezentujące zwycięską bitwę powstańców na czele z Tadeuszem Kościuszką pod Racławicami zostało umieszczone w specjalnie dla tego celu wybudowanej rotundzie. Można więc poczuć się jakbyśmy uczestniczyli w bitwie, która toczy się wokół nas. Panorama Racławicka jest Odziałem Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Pałac Królewski i Katedra św. Marii Magdaleny

Ładnie odrestaurowany budynek wybudowany w stylu barokowym stanowił niegdyś siedzibę królów Pruskich. Przez lata przebudowywywany i rozbudowywany, jednak najstarsza jego część pochodzi z XVIII wieku. Wokół zamku rozciąga się malowniczy ogród. Dziś w zamku mieści się Muzeum Historyczne i Muzeum Sztuki Medalierskiej. Gotycka Katedra św. Marii Magdaleny robi wrażenie zarówno z zewnątrz, jak i w swoim monumentalnym, wysokim wnętrzu. Koniecznie trzeba zwrócić tu uwagę na romański zabytek sztuki czyli Portal Ołbiński.

Afrykarium

Nowoczesne Afrykarium spodoba się szczególnie najmłodszym turystom, choć zapewne ci starsi także nie będą się tu nudzić. Afrykarium mieści się na terenie wrocławskiego ogrodu zoologicznego, które także warto przy tej okazji odwiedzić. Ekspozycja związana jest ze zwierzętami zamieszkującymi oraz związanymi ze środowiskiem wodnym Czarnego Kontynentu (Morze Czerwone, Afryka Wschodnia, Kanał Mozambicki, Wybrzeże Szkieletów, Dżungla nad rzeką Kongo). Największe wrażenie robi szklany tunel umożliwiający podziwianie kolorowych morskich stworzeń. Inną atrakcją, którą szczególnie zainteresują się dzieci jest bez wątpienia multimedialne Centrum Wiedzy o Wodzie Hydropolis.

Będąc we Wrocławiu nie sposób się nudzić. Wymienione przez nas atrakcje turystyczne Wrocławia są jedynie wybranymi przykładami, których jest znacznie więcej. Jest tu przecież jeszcze Mała Synagoga i Stary Cmentarz Żydowski, galeria neonów w podwórku przy ulicy Ruskiej 46, czy świetnie odrestaurowane bulwary nad rzeką Odrą, a także Pałac w Pawłowicach i Hala Targowa ze świeżymi produktami. Również okolice Wrocławia obfitują w znakomite atrakcje, wśród których polecamy szczególnie Brzeg z pięknym Zamkiem Piastów Śląskich.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *