Karkonosze są najsłynniejszą alternatywą dla polskich Tatr i jedynym obok tych gór miejscem, gdzie możemy obserwować działalność górskich lodowców. Wędrówki karkonoskimi szlakami potrafią zachwycić każdego. Nic więc dziwnego, że tutejsze górskie kurorty, od wschodu na zachód: Karpacz, Szklarska Poręba i Świeradów Zdrój są doskonałymi miejscami na urlop i wakacyjny wypoczynek. Karpacz nadaje się idealnie na wędrówki w masywie Śnieżki, Szklarska Poręba kusi szlakami na Szrenicę a ŚwieradówGóry Izerskie, dzikie i niedostępne. Co ciekawe, pomimo szeregu atrakcji przyrodniczych oraz rozrywek dla rodzin z dziećmi, karkonoskie kurorty, wydają się też idealnym miejscem na jednodniowy lub dwudniowy wypad w okolice lub nawet za południową granicę. O takich propozycjach wypełnienia swojego urlopu tutaj napiszemy w tym materiale.


Kotlina Kłodzka (Twierdza Kłodzko, Jaskinia Niedźwiedzia, Góry Stołowe)

Co prawda Karpacz i Szklarska Poręba leżą bezpośrednio w cieniu pasma Karkonoszy, ale te stanowią przecież część Sudetów, które kryją w sobie o wiele więcej tajemnic i ciekawych miejsc. Jednym z najciekawszych, nie tylko w tej części Polski, ale w całym kraju jest Kotlina Kłodzka. Stolicą regionu jest Kłodzko, nad którym góruje potężna Twierdza. Samo miasto ma przepiękną starówkę, przypominającą nieco zabudowę starego miasta w Pradze. Kłodzko stanowi doskonałą bazę wypadową w położone na zachodzie Góry Stołowe – jedne z najpiękniejszych formacji skalnych w Polsce, gdzie kręcono słynny film “Narnia” oraz na wschód, np. do Lądka Zdroju czy Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie, słynącej z przepięknych nacieków i trasy do zwiedzania. Wszystkie te atrakcje można jednak zobaczyć również razem podczas jednodniowej wycieczki.


Praga 


Trudno w to uwierzyć, ale z Karpacza do Pragi jest zaledwie 2 i pół godziny drogi. Miasto, które niezmiennie cieszy się wielką popularnością wśród turystów. Polacy uwielbiają przyjeżdżać do stolicy Czech, także na krótkie jedno lub dwudniowe wycieczki. Obowiązkowym punktem zwiedzania jest Most Karola, przepiękne Stare Miasto z Ratuszem i słynnym zegarem astronomicznym Orloj. Wielu wybiera się do Pragi po to by zobaczyć Złotą Uliczkę, a także kompleks zabytków na Hradczanach, gdzie znajduje się między innymi gotycka Katedra i zamek. Rejs statkiem po Wełtawie pozwala na zupełnie inne spojrzenie na miasto, a spacer uliczkami dawnej dzielnicy żydowskiej – Josefov przypomina o legendarnym Golemie. Wycieczkę do Pragi możesz zarezerwować tutaj.


Wiedeń 

Wiedeń jest jedną z piękniejszych i najbardziej eleganckich europejskich stolic. Pozwala zanurzyć się w historii, pięknej architekturze, muzyce i w klimatycznych kawiarniach, których w mieście jest bardzo dużo. Jednym z ważniejszych zabytków miasta jest potężna gotycka Katedra św. Szczepana oraz Pałac Hofburg. Najmłodsi turyści zachwyceni będą lunaparkiem w wiedeńskim parku Prater. Spacer po Ringstrasse ukaże nam monumentalne oblicze Wiednia. To tutaj właśnie znajdują się reprezentacyjne budynki takie jak między innymi: Parlament, Nowy Ratusz, Uniwersytet Wiedeński, czy Muzeum Historii Sztuki. Wszystkie te zabytki zobaczysz podczas naszych jednodniowych wycieczek. Koniecznie trzeba też spróbować lokalnych słodkości i kawy po wiedeńsku oczywiście.


Drezno


Jeśli nie czeska Praga, ani nie austriacki Wiedeń, to może niemieckie Drezno okaże się naszym wyborem podczas jednodniowej wycieczki fakultatywnej z Karpacza, czy Kudowy Zdroju. Żałować na pewno nie będziemy. Wystarczy spojrzeć tylko na panoramę miasta rozłożonego nad Łabą, by się nim oczarować. Monumentalny Kościół Marii Panny, renesansowo-barokowy Zamek, Katedra św. Trójcy, czy najstarszy most w mieście – Most Augusta, zapierający dech w piersi kompleks zabytkowych budowli Zwinger to tylko niektóre przykłady wspaniałych atrakcji turystycznych Drezna.


Czeski Raj

Zamek Trosky, który pojawił się w słynnej Trylogii Husyckiej Sapkowskiego to symbol tej mało znanej krainy położonej pomiędzy Pragą a Polską Granicą. To jedno ze słynnych czeskich “skalnych miast”, którego najsłynniejsze to rezerwat Hruboskalsko, z wieloma ścieżkami spacerowymi, punktami widokowymi i przepięknie ulokowanym zamkiem Hruba Skała. Całość przypomina nieco naszą Pieskową Skałę w Dolinie Prądnika. Wycieczkę do Czeskiego Raju zarezerwujesz tutaj.

Karlowe Wary

Któż o nich nie słyszał? Przecież to najsłynniejsze czeskie uzdrowisko, które szczyci się również mianem najbardziej ekskluzywnego i eleganckiego. Nie tylko za sprawą najbardziej znanego czeskiego festiwalu, ale również bogatej i kolorowej architektury okresu secesji i art deco, często ubogaconej olbrzymimi kolumnadami. Wszystkie razem tworzą unikatowy na skalę światową uzdrowiskowy zespół architektoniczny. Karlowe Wary leżą 2 godziny drogi od Pragi, w malowniczej dolinie Ochrzy, niedaleko pasma gór Rudaw. Wycieczkę fakultatywną do Karlowych Warów zarezerwujesz tutaj.


Morawski Kras

Morawski Kras, znajdujący się pomiędzy Brnem a Ołomuńcem jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Republice Czeskiej. Z dwóch powodów: Słynnej Macochy – przepaści, powstałej po zapadnięciu się stropu jaskini, przypominającej ogromne studnie krasowe Meksyku czy Nowej Gwinei i rejsu podziemną rzeką – Punkvą pośród cennej szaty naciekowej Krasowych dolin i wąwozów. Sporą atrakcją przy wejściu do Jaskini Punkevnej jest kolej linowa, która wywozi nas na krawędź doliny, gdzie możemy obejrzeć Macochę z góry. Dużo lepiej prezentuje się jednak z dołu. To niesamowity widok. Wycieczkę na Morawski Kras zarezerwujesz tutaj.

To tylko niektóre propozycje wycieczek z karkonoskich kurortów, a przyznacie, że lista i tak jest dość obfita i bardzo zróżnicowana. Każdy odnajdzie tu coś dla siebie. Miłośnicy gór, przyrody, architektury, a nawet Ci, którzy chcą nieco podreperować swoje zdrowie.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *