Świnoujście to miasto położone na wyspach Wolin, Uznam i Karsibór (oraz wielu mniejszych) nad Morzem Bałtyckim oraz Cieśniną Świną. Oprócz tego, że jest znanym kurortem i uzdrowiskiem (solanki oraz borowiny) z popularną plażą oraz z wieloma interesującymi obiektami i miejscami, to jest też portem morskim, z którego można udać się promami do Szwecji. Świetnym pomysłem podczas wakacji w Świnoujściu jest także udanie się na wycieczkę do niemieckiego Hamburga, Lubeki, na wyspę Rugia, a nawet do Berlina i Poczdamu. Zanim jednak wybierzemy się w dalszą podróż, powinniśmy zatrzymać się w samym Świnoujściu i zobaczyć zabytkowy Park Zdrojowy, falochron zachodni z charakterystyczną Stawą Młyny (znak nawigacyjny) w kształcie wiatraka, Twierdzę Świnoujście z fortami jak Fort Gerhard, czy Fort Anioł. Zwiedzić Muzeum Rybołówstwa Morskiego, słynną Latarnią Morską i Kościół Chrystusa Króla. Skorzystać można także z rejsu statkiem tzw. białej floty do niektórych polskich oraz niemieckich miejscowości nadmorskich i przejść się promenadą nadmorską. Świnoujście jest więc świetną bazą wypadową do krótszych i dłuższych wypadów, także poza granice naszego kraju.

Woliński Park Narodowy i Międzyzdroje

Woliński Park Narodowy, który ciągnie się w północnej i północno-zachodniej części wyspy Wolin jest idealnym miejscem na piesze wycieczki wśród ciekawych krajobrazów i pięknej przyrody. Wytyczone zostały tu trasy turystyczne oraz ścieżki dydaktyczne. Warto jest udać się tymi ścieżkami, które prowadzą do punktów widokowych jak Wzgórze Gosań. Szczególnie interesujące na terenie Parku Narodowego są klifowe wybrzeża, a także pachnące lasy i rynnowe jeziora polodowcowe. Jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych Wolińskiego Parku Narodowego jest Zagroda Pokazowa Żubrów. Siedziba dyrekcji Wolińskiego Parku Narodowego i ciekawe Muzeum Przyrodnicze znajduje się w popularnej miejscowości wypoczynkowej i uzdrowisku, które chętnie wybierają znani polscy artyści, czyli Międzyzdroje. Tutaj też koniecznie należy zobaczyć słynną Promenadę Gwiazd z odciskami dłoni znanych aktorów oraz reżyserów, molo, a także odpocząć na jednej z piękniejszych plaż nad Bałtykiem.

Legoland w Danii lub Hansa Park ze Świnoujścia

Wycieczka do znajdującego się w duńskim Billund Legolandu oraz wycieczka do niemieckiego parku rozrywki Hansa Park to świetne propozycje dla najmłodszych. Można wybrać tylko jedną wycieczkę albo też niesieni wakacyjnym szaleństwem możemy zafundować najmłodszym rozrywkę zarówno w Legolandzie jak i Hansa Parku. Jak nietrudno się domyśleć Legoland to podzielony na poszczególne tematyczne działy park rozrywki w całości wykonany z klocków lego. Hansa Park jest to natomiast położony tuż nad brzegiem Morza Bałtyckiego lunapark z licznymi atrakcjami dostosowanymi do różnych grup wiekowych. Można skorzystać z wycieczek fakultatywnych, które zapewnią nam transport oraz opiekę pilota i przewodnika. 


Berlin i Poczdam ze Świnoujścia

Będąc na urlopie w Świnoujściu nie można nie skorzystać z okazji i nie przyjechać, chociaż na jeden dzień do oddalonego o około 3 godziny Berlina. A jak już będziemy w Berlinie, to mamy rzut beretem do Poczdamu. Wiadomo, że jeden dzień to trochę za mało aby poznać stolicę Niemiec, jednak aby przynajmniej zobaczyć najważniejsze atrakcje turystyczne Berlina, to już jak najbardziej tak. Wśród nich zabraknąć nie może Bramy Brandenburskiej, pozostałości po Murze Berlińskim, czy Wyspy Muzeów ze słynnym Muzeum Pergamońskim, nowoczesnego Placu Poczdamskiego z futurystyczną architekturą Sony Center, a także budynku niemieckiego parlamentu czyli Reichstag. Wycieczki do Berlina często łączy się z krótką wizytą w Poczdamie, który słynie z wpisanego na listę UNESCO kompleksu pałacowo-parkowego Sanssouci nazywanego często “berlińskim Wersalem”. Warto przekonać się, czy określenie to jest rzeczywiście słuszne.

Hamburg i Lubeka ze Świnoujścia

Pozostając na terytorium naszych zachodnich sąsiadów, proponujemy kolejną wspaniałą wycieczkę. Tym razem do “Wenecji Północy”, czyli do jednego z ważniejszych miast hanzeatyckich, niemieckiego portu Hamburg. To tutaj rzeka Łaba uchodzi do Morza Północnego. Koniecznie trzeba tu zobaczyć piękny neorenesansowy budynek Ratusza, pozostałości po Katedrze, a także niesamowitą Dzielnicę Spichrzów. Jednym z większych atrakcji turystycznych Hamburga jest nowoczesny budynek filharmonii – Elbephilharmonie. Widok ciągnący się z balkonów budowli należy do jednych z piękniejszych, no może poza panoramą widzianą z wieży widokowej kościoła św. Michała. Około godzinę drogi dzieli Hamburg od pachnącej marcepanem Lubeki. Miasto być może spodoba się wielu nawet bardziej niż Hamburg. Jest mniejsze od Hamburga ale mimo tego, to właśnie Lubeka stała się stolica Hanzy. Przepiękny rynek z zabytkowymi kamienicami, kościół św. Jakuba, Brama Holsztyńska, wąskie uliczki, charakterystyczna zabudowa, niezwykle interesujące Muzeum Hanzy, kawiarenki i cukiernie serwujące słodkości z marcepanem, który tutaj właśnie powstał. To tylko niektóre atrakcje miasta.

Tropical Islands ze Świnoujścia

Nie trzeba lecieć gdzieś daleko na koniec świata, żeby poczuć się jak na egzotycznych wakacjach, na jednej z tropikalnych wysp. Oryginalny park rozrywki Tropical Islands znajduje się około godziny drogi na południe od Berlina w wielkiej zadaszonej hali. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, aby, będąc w stolicy Niemiec udać się w tą egzotyczną podróż. Jeśli spędzamy wakacje w Świnoujściu, to mimo, iż morze w okolicach kurortu jest najcieplejsze na całym wybrzeżu, a plaża piękna, to pozwólmy sobie na odrobinę szaleństwa i zafundujmy wycieczkę na tropikalne wyspy tuż przy Berlinie. Brzmi to trochę dziwnie, ale gdy znajdziemy się w miejscu, gdzie temperatura powietrza wynosi 26 stopni, a woda ma nawet 30 stopni, gdzie zaaranżowano tropikalny las i wioskę, gdzie możemy odpocząć na złotej plaży to rzeczywiście poczujemy się jak na Bali, czy w Tajlandii. 

Rugia ze Świnoujścia

Wyspa Rugia często określana jest mianem “Perły Bałtyku” i rzeczywiście wiele w tym prawdy. Ta niemiecka wyspa na Morzu Bałtyckim jest niezwykle atrakcyjna pod względem krajobrazowym, historycznym i turystycznym. Jedną z ważniejszych i piękniejszych atrakcji turystycznych wyspy jest Półwysep Jasmund z bajecznymi biało-złotymi klifami obmywanymi przez błękitne wody Bałtyku. Chyba nigdzie indziej Bałtyk nie przybiera takiego koloru. Obowiązkowo trzeba wejść na punkt widokowy – samotną skałę Królewski Tron. Ale Rugia to nie tylko atrakcje przyrodnicze ale też urokliwe miasteczka jak Sassnitz z malowniczym portem, Stralsund, którego stare miasto wpisane zostało na listę UNESCO, czy Binz z najdłuższym molo w Niemczech i piękną XIX wieczną uzdrowiskową architekturą. W tej części Niemiec warto spróbować lokalnego przysmaku – bułki ze śledziem.

Malmo i Kopenhaga ze Świnoujścia

Niektóre biura i agencje turystyczne oferują wycieczkę fakultatywną, która łączy w swoim programie zwiedzanie portowego miasta w południowej Szwecji – Malmo i stolicy Danii – Kopenhagi. W Malmo warty zobaczenia jest Kościół św. Piotra, a także zamek, charakterystyczny, dominujący w krajobrazie miasta, najwyższy budynek Szwecji – Turning Torso i budynek ratusza. Wielką atrakcją jest także przejazd przez most nad cieśniną Sund, który łączy Danię ze Szwecją. Stolica Danii, której symbolem jest Mała Syrenka, to miasto, które posiada wiele interesujących zabytków zarówno sakralnych, jak Katedra Najświętszej Marii Panny czy Wielka Synagoga, a także świeckie jak Pałac Królewski Amalienborg, budynek Ratusza. Punktem obowiązkowym powinien być spacer wzdłuż malowniczych kopenhaskich kanałów jak Nyhavn. Istnieje także możliwość skorzystania z rejsu po kanałach.

Turyści, którzy wybiorą Świnoujście jako cel swojego wymarzonego urlopu powinni być przygotowani na to, iż będą to niezwykle owocne i pozbawione nudy wakacje. Z racji na swoje położenie, Świnoujście jest świetnym punktem wypadowym do zwiedzania okolic – tych bliższych i dalszych. Szeroka oferta wycieczek lokalnych pozwala na eksplorowanie przyrodniczych i historycznych atrakcji, a wycieczki fakultatywne pozwalają na bezstresowe odwiedziny na przykład u zachodnich sąsiadów. Bardziej wprawni podróżnicy mogą także organizować sobie samodzielnie wyprawy na przykład promem ze Świnoujścia do Szwecji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *